نگران بودن اخبار خلاقیت رستوران اخبار گوناگون

نگران بودن: اخبار خلاقیت رستوران اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

ژنرال جیمز متیس، فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، در آن دوره از حامیان سرسخت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران بود؛ ولی اکنون که او وزیر دفاع دولت د

عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

عقب نشینی ژنـرال ضدایـرانی

عبارات مهم : ایران

ژنرال جیمز متیس، فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، در آن دوره از حامیان سرسخت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران بود؛ ولی اکنون که او وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ است نشریه پلیتیکو از ملایم تر شدن مواضع او در قبال کشور عزیزمان ایران خبر داده است.

عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

ژنرال جیمز متیس فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، از حامیان سرسخت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران بود. ولی اکنون که او وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ است مواضع خود را در قبال کشور عزیزمان ایران ملایم تر کرده هست. در این باره جیمز متیس یکی از مهم ترین صداهای سیاست های اعتدال گرایانه مربوط به پایتخت کشور عزیزمان ایران در کاخ سفید هست. البته از آنجا که جنگ علیه داعش به تقابل متحدان آمریکا و کشور عزیزمان ایران جهت تصاحب قدرت در عراق عوض کردن شکل داده هست، به نظر نمی رسد مواضع متیس چندان ماندگار باشد. به گزارش نشریه آمریکایی «پلیتیکو»، در حال حاضر ولی این تغییری بزرگ جهت فرمانده نظامی دولت سابق آمریکا که از مخالفان سرسخت روش دیپلماتیک باراک اوباما بود محسوب می شود، کسی که سه ترساندن بزرگ خاورمیانه را این گونه توصیف کرده بود: «ایران، کشور عزیزمان ایران و ایران.»

ژنرال همه را شگفت زده کرد!

ژنرال جیمز متیس، فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، در آن دوره از حامیان سرسخت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران بود؛ ولی اکنون که او وزیر دفاع دولت د

در یک سال گذشته، جیمز متیس با تایید توافقی که دولت اوباما به آن دست یافت، آشکارا با دونالد ترامپ در عنوان «برجام» مخالفت می کرد. او اعتقاد است «برجام» توافقی است که مدیر جمهور ترامپ باید در آن باقی بماند. از آنجا که نیروهای نظامی کشور عزیزمان ایران و آمریکا در مجاورت یکدیگر در عراق و سوریه مستقر هستند، ولی متیس تاکنون از گزینه رویارویی نظامی جهت مقابله با گسترش نفوذ کشور عزیزمان ایران و نایبان او در منطقه صرف نظر کرده است.

این عوض کردن موضع ژنرال آمریکایی بسیاری از همکاران او را نیز شگفت زده کرده هست. به گفته مقامات رسمی سابق و کنونی واشنگتن که تجربه سیاست گذاری مربوط به کشور عزیزمان ایران را دارند و به خوبی متیس را می شناسند، یکی از دلایل این عوض کردن موضع این است که به عنوان رهبر پنتاگون – در مقایسه با زمانی که او در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ ریاست فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا را بر عهده داشت – متیس باید فهرست بسیار طولانی تری از چالش های جهانی آمریکا را متعادل سازی کند.

یکی از دلایل دیگر عوض کردن مواضع متیس، مربوط به عوض کردن روسای جمهور آمریکا هست. او که فرمانده نظامی مدیر جمهوری بود که در برابر کشور عزیزمان ایران کوتاه می آمد، اکنون در دولتی مسوولیت دارد که خواهان جنگ با کشور عزیزمان ایران هست. جیمز جفری، سفیر دولت اوباما در عراق زمانی که متیس، مدیر فرماندهی مرکزی آمریکا بود، در این باره می گوید: «او (جیمز متیس) باید درخصوص اینکه مدیر جمهور کجا است بسیار حساس باشد. در وقت دولت باراک اوباما، او مدیر جمهوری داشت که در قبال گزینه نظامی علیه کشور عزیزمان ایران بسیار محتاط بود. بنابراین مواضع جنگ طلبانه متیس از این موضع ناشی می شد، عاملی که به احتمال زیاد به رابطه او و اوباما صدمه زده بود. اکنون ولی او در دولتی مسوولیت دارد که مدیر جمهور آن مواضع بسیار شدیدی علیه کشور عزیزمان ایران دارد. بنابراین او باید محتاط باشد.»

عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

به گزارش «پلیتیکو» مواضع ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران بسیار جنگ طلبانه بوده هست، به خصوص زمانی که عنوان «برجام» مطرح باشد. در دوران مسابقه های انتخاباتی نیز او «برجام» را «بدترین توافق تاریخ» نامیده بود. او عقیده داشت توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران یک طرفه ترین توافقی بوده که آمریکا تاکنون وارد آن شده است است و قول داد این توافق را از بین خواهد برد. پاییز سال گذشته، دولت ترامپ تحریم های جدیدی را علیه برنامه های موشکی کشور عزیزمان ایران وضع کرد. در هفته های اخیر نیز دونالد ترامپ از تظاهراتی که در شهرهای کشور عزیزمان ایران در جریان بود حمایت کرد و قول داد حمایت های بزرگی از معترضان به وسیله دولت آمریکا در وقت مناسب صورت خواهد گرفت. جیمز متیس ولی به دنبال راهی جهت حداقل کردن احتمال رویارویی آمریکا با کشور عزیزمان ایران و متحدان این کشور در منطقه هست. یکی از جاهایی که این اتفاق صورت گرفته، مقابله با گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بوده است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند این جنگ ها به گسترش قدرت منطقه ای کشور عزیزمان ایران کمک کرده هست. در حال حاضر آمریکایی ها دلواپس ایجاد پل ارتباطی از کشور عزیزمان ایران تا سوریه هستند. بعد از سقوط رقه، پایتخت داعش، در پاییز ۲۰۱۷، نیروهای تحت حمایت کشور عزیزمان ایران خط مرزی در مرز عراق و سوریه تشکیل دادند، اتفاقی که بسیاری آن را قدم نهایی ایجاد پل ارتباطی قلمرو تازه شیعه می دانند. جیمز متیس ولی در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود چنین نگرانی هایی را بی اهمیت خواند. او در این باره گفت: «فکر نمی کنم در حال حاضر چنین پلی وجود داشته باشد.» به گفته او نیروهای تحت حمایت کشور عزیزمان ایران دسترسی بی قید و شرط به مرزها ندارند.

ژنرال جیمز متیس، فرمانده ارشد دولت باراک اوباما در خاورمیانه، در آن دوره از حامیان سرسخت حمله نظامی به کشور عزیزمان ایران بود؛ ولی اکنون که او وزیر دفاع دولت د

پس از آخر یافتن جنگ علیه داعش، پنتاگون مسوولیت های جدیدی جهت نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه تعیین کرده است که می تواند منجر به محدود ساختن نفوذ کشور عزیزمان ایران در منطقه شود. با توجه به شرایط کنونی، ممکن است جیمز متیس به مواضع جنگ طلبانه سال های گذشته خود در قبال کشور عزیزمان ایران بازگردد.

به ادعای یک مقام رسمی کاخ سفید، با وجود تکذیب علنی متیس، او دلواپس دسترسی های کشور عزیزمان ایران به خاک سوریه است: «او از فرماندهی مرکزی آمریکا» موسوم به «سنتکام» خواسته است درخصوص قطع دسترسی های منطقه ای کشور عزیزمان ایران اطمینان یابند. گرچه داعش شکست خورده است ولی بازهم نیروهای نظامی آمریکا در منطقه حضور خواهند داشت.» آندره اگزوم، یکی از کارمندان حوزه خاورمیانه پنتاگون در وقت دولت اوباما نیز موافق این عنوان است که مواضع ملایم نخستین سال وزارت جیمز متیس، در سال دوم خصمانه تر خواهد شد: «در سال ۲۰۱۷ تمرکز متیس بر جنگ با داعش بود. امسال ولی دولت ترامپ به مباحث دیگری که حل نشده باقی مانده اند، نظیر نفوذ منطقه ای ایران، پیگیری خواهد کرد.»

عقب‌نشینی ژنـرال ضدایـرانی

استقرار هزاران نیروی نظامی آمریکا و ائتلاف به رهبری این کشور در عراق – کشوری که وجود شبه نظامیان تحت حمایت کشور عزیزمان ایران در آن،تهدیدی جدی جهت نظامیان آمریکا محسوب می شوند – خطر هر نوع تصویر العمل نظامی آمریکا جهت مقابله با برتری های کشور عزیزمان ایران در سوریه را زیاد کردن داده هست. به گفته جیمز جفری ولی این گزینه جهت وزیر دفاع آمریکا که همچنان کشور عزیزمان ایران را به عنوان بزرگ ترین ترساندن منطقه می بیند چندان جالب نیست: «تصور کنید نیروهای نظامی آمریکا از عراق خارج شوند و روسیه و کشور عزیزمان ایران پیروزی را در سوریه مراسم خوش حالی بگیرند. این شکستی بزرگ جهت آمریکا خواهد بود.»

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | آمریکا | اوباما | آمریکایی | حمله نظامی | دولت ترامپ | باراک اوباما | دونالد ترامپ | دولت دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs