نگران بودن اخبار خلاقیت رستوران اخبار گوناگون

نگران بودن: اخبار خلاقیت رستوران اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

اسراییل و عربستان سعودی با وجودی که روابط رسمی دیپلماتیک ندارند، ولی مقابله با نفوذ رو به گسترش کشور عزیزمان ایران در منطقه، مواضع و دغدغه های دو طرف را بیش از

چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

عبارات مهم : ایران

اسراییل و عربستان سعودی با وجودی که روابط رسمی دیپلماتیک ندارند، ولی مقابله با نفوذ رو به گسترش کشور عزیزمان ایران در منطقه، مواضع و دغدغه های دو طرف را بیش از پیش به هم نزدیک کرده است.

دو نفر از روسای سابق شرکت های جاسوسی (رییس سابق دستگاه اطلاعات سعودی و رییس سابق موساد) در کنار یکدیگر به آرامی نشسته اند. هر دو به ظاهر آرام و راحت هستند. هیچ یک به دیگری مشکوک نیست و گهگاه هر دو با جمعیتی که در یک کنیسه در شمال شرق نیویورک جمع شده است بودند، لبخند می زنند.

به گزارش عصر ایران، این توصیف آغازگر مطلبی به قلم”اورن لیبرمن” در وب سایت شبکه خبری سی ان ان آمریکاست که نزدیکی مواضع عربستان سعودی و اسراییل را مورد بررسی قرار داده و داشتن دشمن مشترکی به نام ” جمهوری اسلامی ایران”را در بوجود آمدن این شرایط بی سابقه، تعیین کننده دانسته است.

چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

در ادامه این گزارش آمده است: بحث مهم در جلسه ماه اکتبر در کنیسه ای در شمال شرق نیویورک که روسای سابق دستگاه های اطلاعاتی عربستان سعودی و اسراییل در آن حضور داشتند، آینده منطقه خاورمیانه بود. در یک طرف” افرایم هالوی” رییس سابق شرکت موساد از اسراییل و در کنار او شاهزاده “ترکی بن فیصل” رییس سابق دستگاه اطلاعات عربستان – جهت مدت 24 سال – قرار داشت.

حضور روسای سابق دستگاه های اطلاعاتی اسراییل و عربستان سعودی در نشست ماه اکتبر در نیویورک

اسراییل و عربستان سعودی با وجودی که روابط رسمی دیپلماتیک ندارند، ولی مقابله با نفوذ رو به گسترش کشور عزیزمان ایران در منطقه، مواضع و دغدغه های دو طرف را بیش از

چند سال پیش چنین جلسه ای غیر قابل تصور بود. اسراییل و عربستان سعودی هم اینک نیز روابط دیپلماتیک ندارند و تا همین آخرهای هر گونه بحث علنی راجع به روابط پنهان بین این دو “تابو” محسوب می شد.

در شرایط کنونی ولی شرایط به شدت در حال عوض کردن خاورمیانه و نگرانی از نفوذ روبه گسترش کشور عزیزمان ایران در منطقه، بین این دو یک درک و رابطه مبتنی بر منافع متقابل ایجاد کرده هست. امروزه جهت عربستان سعودی و اسراییل اصل “دشمن دشمن من دوست من است” برقرار شده است است.

همین یکشنبه یک هفته پیش “یوال اشتاینیتز” وزیر انرژی اسراییل در گفتگویی با رادیو ارتش اسراییل گمانه زنی های سابق راجع به رابطه پنهانی تل آویو – ریاض را تایید کرد و گفت:” ما با بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی رابطه پنهانی داریم و این آنها هستند که علاقه مندند این رابطه پنهان بماند.” به گفته این وزیر کابینه اسراییل: رابطه تل آویو با کشورهای میانه روی عربی این امکان را به اسراییل می دهد که کشور عزیزمان ایران را مهار کند.

چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

حضور ماه اکتبر – یک ماه پیش- شاهزاده ترکی بن فیصل در کنیسه ای در نیویورک یکی از مواجهه های علنی رو به فزونی بین مقامات کنونی و سابق اسراییل و سعودی به شمار می رود. در ژانویه گذشته نیز ترکی بن فیصل با “زیپی لیونی” وزیر امور خارجه سابق اسراییل در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس ملاقات کرد.

در تابستان 2016 “انور عشقی” ژنرال بازنشسته سعودی از اورشلیم (قدس) دیدار کرد. او با وجودی که به منظور احیای ابتکار صلح مسکوت مانده – 2002- ریاض با گروهی از سیاستمداران اسراییلی ملاقات کرد؛ ولی در نقطه کانونی سفر او به اسراییل مساله دشمن یکسان دو کشور یعنی ” ایران” قرار داشت.

اسراییل و عربستان سعودی با وجودی که روابط رسمی دیپلماتیک ندارند، ولی مقابله با نفوذ رو به گسترش کشور عزیزمان ایران در منطقه، مواضع و دغدغه های دو طرف را بیش از

او در سخنانی در اسراییل گفت: اگر مناقشه بین فلسطین و اسراییل حل شود، کشورهایی همچون کشور عزیزمان ایران که از این مناقشه بهره می برند ، دیگر نمی توانند روی آن سرمایه گذاری کنند.”

هفته گذشته ” گادی آیزنکوت” رییس ستاد ارتش اسراییل جهت نخستین بار با یک رسانه سعودی مصاحبه کرد. او در مصاحبه با رسانه سعودی “ایلاف” گفت؛ در نشستی که با حضور رییس ستاد ارتش عربستان سعودی در واشنگتن شرکت کرده هنگامی که بیانات همتای سعودی خود را راجع به کشور عزیزمان ایران شنیده، این بیانات را با مواضع و دغدغه ها و نگرانی های کشورش مشابه دانسته هست. ژنرال آیزنکوت با اشاره به زمینه های بسیار منافع متقابل بین ریاض و تل آویو بر آمادگی تل آویو جهت تبادل اطلاعاتی با ریاض به منظور مهار و خنثی کردن فعالیت های کشور عزیزمان ایران در منطقه، تاکید کرد.

چگونه تهران، عربستان سعودی و اسراییل را به هم نزدیک کرده؟

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر – و همزمان وزیر امور خارجه – اسراییل در بیانات ماه سپتامبر خود در محل وزارت امور خارجه اسراییل، گفت: بین اسراییل و عربستان سعودی همکاری های مختلفی در سطوح متفاوت در جریان است ولی این همکاری ها هنوز علنی نیست.

“آویگدور لیبرمن” وزیر دفاع اسراییل هفته گذشته در چهلمین سالگرد سفر انور سادات – رییس جمهور اسبق مصر- به اسراییل به عنوان نخستین دیدار یک رهبر عرب از اسراییل، در توییتی نوشت: “انور سادات یک رهبر واقعی بود که با جسارت حرکت در جهت خلاف جریان اصلی، راه را جهت رهبران دیگر کشورهای عربی جهت به رسمیت شناختن اهمیت روابط استراتژیک با دولت اسرائیل، باز کرد. چهل سال بعد از آن سفر تاریخی به اسرائیل، من از رهبران منطقه ای می خواهم که به پرزیدنت سادات تاسی کنند و به اورشلیم بیایند و صفحه جدیدی را نه تنها در رابطه با اسرائیل و دنیا عرب، بلکه در کل منطقه بگشایند.”

با وجود ایستا بودن اوضاع روابط رسمی و دیپلماتیک بین اسراییل و سعودی، ولی مخالفت با کشور عزیزمان ایران و گروه های حامی پایتخت کشور عزیزمان ایران – حزب الله – در منطقه تبدیل به نقطه کانونی در توسعه روزافزون روابط پنهانی بین سعودی و اسراییل است.

در جریان استعفای ناگهانی سعد حریری از نخست وزیری لبنان که از ریاض اعلام شد، تحلیلگران اسراییلی بر این باور بودند که دولت سعودی در تلاش است اسراییل را به جنگی دیگر با گروه حزب الله لبنان جنبش کند.

ماه گذشته عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی در سخنانی گفت: حزب الله یک گروه تروریستی است و بدون خلع سلاح این گروه لبنان شاهد صلح و ثباتی نخواهد بود.” اظهاراتی که با مواضع و نظر های رهبران اسراییل راجع به گروه حزب الله – که بسیار نزدیک به جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران است – کاملا هماهنگ به نظر می رسد.

“عاموس گیلاد” از مقامات سابق نظامی اسراییل در این باره اعتقاد است: زمینه یکسان بی سابقه ای بین تل آویو و ریاض به وجود آمده است.

شاید از نظر رهبران تازه سعودی، برقراری رابطه دیپلماتیک و رسمی با اسراییل در شرایط کنونی منطقه ای، سلاح تازه و نیرومند ای در اختیار آنها در مبارزه با کشور عزیزمان ایران قرار دهد. عادی سازی روابط همچنین به سعودی ها اجازه خواهد داد به دانش و قدرت نظامی و سایبری اسراییل جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران دسترسی بیشتری داشته و بتوانند جبهه یکپارچه و نیرومند تری را در مواجهه با کشور عزیزمان ایران تشکیل دهند.

اما در عین حال طرف اسراییلی باید جهت عادی سازی روابط با ریاض، ابتکار صلح سعودی ها – طرح صلح ملک عبدالله در سال 2002 – را بپذیرد و مناقشه با فلسطینی ها را براین مبنا حل و فصل کند.

دولت سعودی نزدیک به 15 سال است که پیوستن اسراییل به این طرح صلح -2002- را به عنوان پیش شرط عادی سازی روابط خود با اسراییل می داند. این طرح اسراییل را ملزم را به خروج از اراضی اشغالی – مرزهای پیش از جنگ شش روزه 1967- و نیز موافقت با تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی به مرکزیت قدس شرقی می کند. با وجودی که این طرح سعودی ها در آن وقت با استقبال گسترده بین المللی و کشورهای غربی مواجه شد، ولی اسراییل هیچ گاه از آن استقبال نکرده است.

خط شکاف عمیقی امروز در خاورمیانه قابل مشاهده هست؛ در سویی کشور عزیزمان ایران در کنار حزب الله در لبنان و حوثی ها در یمن ایستاده که بشار اسد در سوریه را نیز در کنار خود دارد.

در سوی دیگر عربستان سعودی به همراهی بعضی دیگر از کشورهای عرب – سنی- ایستاده و در کنار آنها اسراییل است که نه مثل سابق دشمن به شمار می رود و البته دوست کامل هم محسوب نمی شود.

واژه های کلیدی: ایران | نزدیکی | اسراییل | سعودی ها | عربستان | کشورهای عربی | برقراری رابطه | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs